30-05-2023r. |
Imieniny obchodzą: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » Archiwum 2016 - 2017 » Zielona szkoła

Zielona szkoła

18-06-2017

W dniach 12-14 czerwca 2017 r uczniowie klas IV-VI pod opieką p. M. Zrobek, M. Gajewskiej i D. Kaczmarek wybrali się na zieloną szkołę na wschód Polski.

Na trasie wycieczki były następujące miejscowości: Sandomierz, Lublin i Kozłówka, Kazimierz Dolny i Czarnolas.

Wędrując śladami ojca Mateusza, zobaczyliśmy najważniejsze zabytki Sandomierza. Podziwialiśmy panoramę miasta z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej. Najwięcej wrażeń dostarczyła wszystkim  wizyta w sandomierskich lochach, gdzie z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści przewodnika o historii miasta, a najbardziej w pamięci utkwiła wszystkim legenda o dzielnej Halinie Krępiance. Z lessowego wąwozu zabraliśmy troszkę lessu na pamiątkę.

Kolejny punkt programu to Kozłówka. Pałac Zamoyskich z autentycznym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku zauroczył wszystkich. Żal było opuszczać te bajkowe wnętrza. Ale czekał na nas już Lublin ze swoimi zabytkami. Na zamku spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po mieście. Nie mogło zabraknąć wizyty w Archikatedrze Lubelskiej i tym samym wyjątkowej zakrystii akustycznej, która swoją nazwę zawdzięcza niezwykłej akustyce panującej w jej wnętrzu. Przekonaliśmy się o tym, stając w jednym z rogów ściany i mówiąc szeptem do osoby, która znajdowała się w przeciwległym rogu. W ścianach nie ma żadnych głośników, a zjawisko tłumaczą prawa fizyki!

Wizytę w Kazimierzu rozpoczęliśmy do rejsu po Wiśle. Następnie zwiedziliśmy zamek i basztę z XIII wieku, skąd rozciąga się wspaniała panorama na to wyjątkowe miasteczko. Wycieczkę zakończyło spotkanie z Janem Kochanowskim w Czarnolesie. Każdy zapragnął posiąść talent równy naszemu największemu poecie renesansowemu, siadając na kamieniu, na którym według legendy miał tworzyć Kochanowski pod słynną lipą.

To były cudowne chwile, miło spędzony czas zostanie w naszej pamięci na długo.