26-09-2022r. |
Imieniny obchodzą: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » Archiwum 2014 - 2015 » Woda to nasz żywioł

Woda to nasz żywioł

09-02-2015

Od grudnia 2014 r. uczniowie klasy III szkoły podstawowej pod opieką p. Haliny Wołynkiewicz uczestniczą w zajęciach nauki pływania. Zajęcia realizowane są w ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” na basenie przy ZS nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim. Co tydzień w czwartek trzecioklasiści uczą się pływać pod kierunkiem doświadczonego instruktora. Na pierwszych lekcjach dzieci oswajały się z wodą, uczyły aktywnego wydechu do wody, zanurzania głowy do wody i otwierania oczu pod wodą oraz wyporności. Później opanowywały technikę i efektywność ruchów, sposób oddychania i koordynację ruchową. Aktualnie są na etapie nauki pływania stylem grzbietowym.

Uczniowie z ogromną radością uczestniczą w zajęciach na basenie. Czwartek jest ich najbardziej ulubionym dniem tygodnia. Do opanowania nowej umiejętności podchodzą bardzo ambitnie i z dużą determinacją wykonują kolejne ćwiczenia i zadania w wodzie. Zajęcia prowadzone są całkowicie nieodpłatnie i na dodatek uczniowie mają zapewniony transport bezpośrednio do domu pod opieką wychowawcy.

Celem głównym tych zajęć jest oczywiście opanowanie umiejętności pływania. Mamy nadzieję, że uda się to trzecioklasistom, bo przeznaczono na to 25 godzin zajęć. Trzymamy kciuki, za uczniów. Wszyscy bowiem wiemy, ile korzyści przynosi ta dziedzina sportu. Pływanie wszechstronnie oddziaływuje na organizm człowieka, zapobiega niektórym schorzeniom i poprawia stan zdrowia, odpręża i relaksuje. Można je uprawiać dla przyjemności i rozrywki przez całe życie bez względu na przejawiany stopień sprawności. Umiejętność pływania zapewnia bezpieczne przebywanie i korzystanie z uroków basenu czy innych dozwolonych do użytku kąpielisk, a my przecież mieszkamy w pobliżu Zalewu Sulejowskiego i nad rzeką Pilicą, chroni przed wypadkami utonięć. Na nauczanie pływania nigdy nie jest za późno, jednak im wcześniej podjęte, tym łatwiej pozbyć się lęku przed wodą i szybciej opanować sztukę pływania.

Od stycznia naukę pływania realizują również uczniowie klasy II pod opieką p. Ewy Dąbrowskiej. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu na tych samych zasadach, co dla uczniów klasy III.