01-04-2023r. |
Imieniny obchodzą: Grażyny, Hugona, Teodory

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » W Smardzewicach innowacyjnie i bezpiecznie

W Smardzewicach innowacyjnie i bezpiecznie

03-12-2016

W dniu 1.12.2016r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Smardzewicach odbyło się spotkanie w ramach projektu innowacyjnego „Bezpiecznie tam i z powrotem”. Założeniem programu jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a jego beneficjentami są uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas I-III szkoły podstawowej. Gośćmi specjalnymi byli:, z-ca Wójta Gminy Tomaszów Mazowiecki- p. Sławomir Bernacki,  policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim na czele z Komendantem – insp. Szymonem Hermanem, Michał Kędziora- koordynator ds. BRD z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Tryb.  oraz dziadkowie dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.

Spotkanie poprowadziły autorki programu: Katarzyna Wosińska (pedagog szkolny i wicedyrektor placówki) i Iwona Białecka (nauczycielka klasy III szkoły podstawowej i WOS). Na początek goście mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie  „Znaczki odblaskowe”, które przygotowali najmłodsi uczniowie pod kierownictwem wychowawczyni- p. Ewy Dąbrowskiej. Kolejnym ciekawym punktem okazał się pokaz mody. Gimnazjaliści zaprezentowali się we własnoręcznie zaprojektowanych strojach, pod hasłem odblaskowej mody użytkowej. Pokaz przygotowała i nadzorowała p. Magdalena Ślifierska- nauczycielka zajęć artystycznych i plastyki. Uczniowie podczas pokazu udowodnili, że odblaski w odpowiednio dobranej formie nadają się zarówno na spotkanie z przyjaciółmi, dyskotekę,  ale także do szkoły i na boisko. Maluchy nie zostały dłużne i zaprezentowały na sobie własnoręcznie zaprojektowane odblaski. Wreszcie przyszedł czas na dorosłych, którym zaprezentowano spot wyreżyserowany i  nagrany przez uczniów klasy I gimnazjum pod hasłem „Wy dbacie o nas, my zadbamy o Was”. Dzieci zachwyciło hasło spotu „Nie rób łaski, noś odblaski”. Autorzy: Jan Gluźniewicz, Krzysztof Kubacki i Kacper Wosinek zostali nagrodzeni brawami i nagrodami specjalnymi przygotowanymi przez WORD. Wreszcie nadszedł czas na piosenkę „Halo, panie policjancie”, którą wykonały wszystkie dzieci w ramach podziękowania dla policji. Test wiedzy poprowadzony przez policjantkę okazał się dla dzieci prosty, a ich wiedza imponująca, dlatego wszystkie zostały udekorowane przez Komendanta specjalnymi odblaskowymi orderami i nagrodzone kamizelkami odblaskowymi. Policjanci w ciekawych pogadankach udowadniali jak potrzebne jest noszenie odblasków, a komisarz Łazowski w obrazowym doświadczeniu pokazał dokładnie jak, i gdzie nosić odblaski.

Goście z Policji, WORDu i Gminy wielokrotnie nagradzali dzieci, chwalili ich zaangażowanie i wiedzę. Niespodzianką okazała się przysięga, którą na ręce małego Adasia w stroju policjanta złożyli dziadkowie i babcie- obiecali nosić kamizelki odblaskowe, które wręczyli Komendant, z-ca Wójta i  koordynator ds. bezpieczeństwa z WORD. Wszyscy obecni dorośli także dostali odblaski z prośbą o noszenie ich na co dzień.

Spotkanie wywołało wiele uśmiechów, ale spowodowało też chwilę refleksji: „kochaj życie noś odblaski”, „nie żyjesz tylko dla siebie” itp. Wszyscy goście wychodząc dziękowali za wspólnie spędzony czas i mądrą zabawę. Kolejne spotkanie- już wkrótce.