30-05-2023r. |
Imieniny obchodzą: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » Archiwum 2018 - 2021 » Rajd Rowerowy

Rajd Rowerowy

29-10-2018

28 września uczniowie klasy VIIIb  pod opieką p. Ewy Dąbrowskiej, p. Michała Klatki  w ramach zajęć krajoznawczo –turystycznych , wzięli udział w rowerowym rajdzie po Spalskim Parku Krajobrazowym.

Rajd został zorganizowany przy współpracy z Oddziałem Terenowym Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy.

Pod wodzą p. Dariusza Bienia z Nadpilicznych Parków Krajobrazowych i przy pomocy pani Doroty Warzyńskiej-Badury,- specjalistów ds. ochrony przyrody, uczniowie pokonując kilometry, zwiedzali i poznawali ciekawe miejsca naszego regionu.  Pierwszym przystankiem na ich trasie były bunkry na Jeleniu , kolejnym Rezerwat  Sługocice oraz Rezerwat Spała. Dłuższy odpoczynek zrobili w Spale, gdzie zwiedzili kościółek i pomnik żubra. Po odpoczynku wyruszyli w dalszą trasę do Inowłodza, który był miejscem docelowym. Inowłódz przywitał uczestników rajdu miłą niespodzianką, ponieważ przed Zamkiem Kazimierza Wielkiego odbywał się festyn z okazji Światowego Dnia Turystyki. Uczestnicy rajdu otrzymali vouchery na poczęstunek dań regionalnych, oraz paszporty wojewódzkich obchodów światowego dnia turystyki na ziemi tomaszowskiej, uprawniające do zniżek i darmowych wejść  do wielu atrakcji turystycznych naszego regionu. Udało się również przy tej okazji zwiedzić kościółek św. Idziego, który na co dzień nie jest dostępny dla turystów.

Po zwiedzaniu, odpoczynku i posiłku wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do Smardzewic. Tym razem trasa prowadziła przez Brzustów i Sługocice, a towarzyszył im silny wiatr, utrudniający jazdę. Wszyscy mimo to, dali radę wrócić o własnych siłach, choć alternatywą była jazda samochodem należącym do NPK, który zabezpieczał uczestników przez całą drogę. Dzięki temu Zuzia Kijewska mogła kontynuować jazdę, gdy okazało się, że z koła jej roweru uchodzi powietrze i trzeba po drodze je dopompować.

Zadowoleni i trochę zmęczeni , ale bogatsi o wiedzę , wrażenia i mając w pamięci piękne widoki naszego Spalskiego Parku Krajobrazowego, przy udziale wspaniałej słonecznej jesiennej pogody, po pokonaniu 36 kilometrów, uczestnicy rajdu powrócili do swoich domów.