30-05-2023r. |
Imieniny obchodzą: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » O szkole » Biblioteka

Biblioteka

20-10-2010

  →    →   →  BIBILOTEKA

 

Biblioteka szkolna jest pracownią służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej.

Biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko wypożycza się książki, to serce szkoły w którym kształtuje się kulturę czytelniczą i informacyjną uczniów.

Szkolna książnica rozpoczęła swoją działalność tuż po wojnie, dysponując kilkudziesięcioma woluminami, które zaspokajały potrzeby czytelnicze uczniów naszej placówki.

 

ZBIORY

 

Biblioteka gromadzi bogactwa wieków i pokoleń,

mogą z niej czerpać bez miary nieprzeliczone tłumy,

a nigdy nie poskąpi ani mądrości, ani światła.

Jan Wiktor

W bibliotece znajduje się wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.
Czytelnikom polecamy:

  • księgozbiór liczacy 5666 woluminów,
  • zbiór kaset wideo, płyt CD i DVD,
  • czasopisma dla uczniów i nauczycieli,
  • dokumenty wewnątrzszkolne: Statuty

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

 W roku szkolnym 2005/2006 biblioteka została wyposażona w cztery komputery z profesjonalnym oprogramowaniem oraz urządzenie wielofunkyjne.
Stało się to możliwe dzięki realizacji kolejnej edycji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej
w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych”, wspólfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI

Konkursy czytelnicze

Do zadań nauczyciela bibliotekarza należy podejmowanie różnych działań mających na celu rozbudzanie u uczniów potrzeby czytania i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Jedną z najbardziej lubianych przez dzieci form rozwijania tychże zainteresowań są konkursy czytelnicze, które:

  • mobilizują do pogłebiania wiedzy, nadając im naukowy charakter zabawy,
  • zaspokajają ciekawość,
  • dostarczają rozrywki,
  • uczą zdrowej rywalizacji,
  • są wspaniałym sposobem do wdrażania dzieci i młodzieży do regularnego czytania.

Cała Polska czyta dzieciom

Kampania popularyzująca głośne czytanie zainicjowana przez Fundację ABC XXI wieku znalazła swoje miejsce również w naszej szkole. Głośne czytanie literatury towarzyszy obchodom MMBS, Dnia Bibliotekarza. We wrześniu organizowany jest Dzień Głośnego Czytania w klasch I-III, w czerwcu Tydzień Czytania Dzieciom. W klasie II odbywają się spotkania „Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością”.

Spotkania autorskie

Dzięki dobrej współpracy z Gminną Biblioteka Publiczną w Smardzewicach dzieci mogły uczestniczyć w spotkaniach autorskich m. in. z Barbarą Kosmowską, Joanną Olech i Dorotą Gawryluk.

    

Barbara Kosmowska                                                                    Joanna Olech

Autorki książek dla dzieci i młodzieży opowiadały o tym, jak zaczęły pisać książki i skąd biorą na nie pomysły.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Do tradycji biblioteki weszły coroczne obchody MMBS. To święto zainicjowane w roku 1999 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych uczniów.  Od kilku lat obchodzone jest w naszej szkole.   Z tej okazji organizowane są: konkursy czytelnicze, plastyczne i literackie, spotkania, wystawy i gazetki.

 

Pasowanie na czytelnika

 

Konkursy czytelnicze

„ Witajcie w Akademii Pana Kleksa”.
Konkurs miał charakter turnieju, w którym udział brały czterosobowe drużyny wyłonione w wyniku losowania po I etapie.

RÓŻOWA – Klokart Katarzyna, Kurzyk Dorota, Majkowska Patrycja, Biazik Maria

BIAŁA – Daroch Katarzyna, Malczewski Dawid, Wysmyk Małgorzata, Robak Anna

ZIELONA – Ostrowski Kacper, Grzebieniowska Paulina, Włodarczyk Natalia, Zdulski Mateusz

NIEBIESKA – Hałaczkiewicz Piotr, Ziółkowska Klaudia, Zdulska Dominika, Jóźwik Patrycja

Uczniowie musieli między innymi wykonać portret Pana Kleksa różnymi technikami plastycznymi, odpowiedzieć na wylosowane pytania dotyczące treści przeczytanej lektury, zawiązać jak najwięcej supełków na nitce w określonym czasie, skojarzyć umieszczone na stoliku rekwizyty z wydarzeniem lub z postacią z książki. Drużyny dzielnie walczyły o punkty. Wykazały się bardzo dobrą wiedzą z przeczytanej lektury.

Zwyciężyła DRUŻYNA NIEBIESKA

  „Czy znasz dzieci  z Bullerbyn?”

Uczniowie klasy trzeciej biorą udział w cyklu konkursów czytelniczych, których celem jest wyłonienie Znawcy Lektur klasy III.

Pytania i zadania pierwszego konkursu dotyczyły znajomości książki A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Do pierwszego etapu przystąpiło 21 uczniów, do drugiego zakwalifikowało się 5.
Po zaciętej dogrywce ( dodatkowych 10 pytań) przyznano równorzędne dwa pierwsze miejsca.

Zwycięzcami zostali: Jan Gluźniewicz i Kacper Wosinek (brawo!!!)
III miejsce wywalczył Jakub Kubacki.

 ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. To niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu, to najlepszy i niezawodny przyjaciel-powiernik naszych największych sekretów i tajemnic. 25 listopada po raz kolejny w bibliotece Miś Pluszowy obchodził swoje święto. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji dla czytelników szkolnej książnicy. Na gazetce zamieszczono najważniejsze informacje o święcie i historii Pluszowego Misia, przedstawiono bohaterów książek, filmów animowanych. Zorganizowano wystawę prac plastycznych – portret Misia, zabawy i konkurs wiedzy o misiach. Czytano fragmenty książek, których bohaterem jest miś. Wielkie zainteresowanie wzbudziły losy Wojtka – niedźwiedzia brunatnego 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa.  W tym dniu nie mogło zabraknąć Pluszaków, które zajęły honorowe miejsce w bibliotece szkolnej.

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

Wzorem lat ubiegłych na przełomie listopada i grudnia odbył się kiermasz książki. Swoją ofertę przedstawiła Hurtownia Taniej Książki z Tuliszkowa.

ROZŚPIEWANA BIBLIOTEKA– to cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą podczas których śpiewane są pieśni i piosenki związane z najważniejszymi wydarzeniami.
Pierwsze z nich „Przybyli ułani pod okienko” miało miejsce w listopadzie. Spotkanie zdominowały pieśni patriotyczne.
Drugie „Kolędować Małemu”  w grudniu. Tematem przewodnim były kolędy i pastorałki  oraz piosenki świąteczne.