30-05-2023r. |
Imieniny obchodzą: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » Archiwum 2014 - 2015 » Nasza „ międzynarodowa” szkoła

Nasza „ międzynarodowa” szkoła

07-01-2015

Nasza szkoła jako jedyna w powiecie realizowała w latach 2012-2014 międzynarodowy projekt w ramach Programu Comenius pod hasłem: „Książki na scenie podczas europejskiego festiwalu teatrów szkolnych”. Zachęcał on dzieci i młodzież szkół z 3 krajów Europy (Polska, Portugalia, Włochy) do czytania książek. Promował czytanie jako ciekawy sposób spędzania wolnego czasu i służył rozwojowi edukacji międzykulturowej.

Dwuletnia praca nad projektem to ogromy wysiłek wszystkich zaangażowanych stron. Zaowocowała ona wieloma nowatorskimi działaniami.

Uczniowie każdej ze szkół partnerskich czytali wybrane utwory napisane przez narodowych twórców. Wzięli udział w konkursie literacko-plastycznym, pisali recenzje i wybrali swoje ulubione książki. Informacje na temat ich autorów i problematyki zaprezentowali swoim partnerom na stronie internetowej. Następnie opracowali w języku angielskim scenariusze przedstawienia, które posłużyły jako materiał do wystawienia podczas europejskiego festiwalu teatrów szkolnych. Produktem końcowym projektu był wspólny spektakl teatralny wystawiony przez uczniów w czasie wizyt roboczych w każdej ze szkół.

Praca nad zadaniami projektowymi pozwoliła na rozwój umiejętności posługiwania się językiem obcym, poznanie nowych przyjaciół, międzynarodową wymianę metod nauczania oraz rozwój osobowości wszystkich jego uczestników.

Projekt został wysoko oceniony przez ekspertów i uznany za przykład dobrej praktyki w 2014 roku. Zadecydowały o tym jego jakość, innowacyjność, realizacja celów zaplanowanych na etapie wnioskowania o dofinansowanie, zapewnienie trwałości efektów projektu oraz wpływ na uczniów, nauczycieli i społeczność lokalną.

Dyrektor szkoły Waldemar Fijałkowski i koordynator projektu Marzena Zrobek 24 października 2014 r. zostali zaproszeni na seminarium dla przedstawicieli szkół i przedszkoli, pt. Międzynarodowe projekty edukacyjne w obszarze edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, które odbyło się w Warszawie. Prezentowali projekt i dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy nad nim z nauczycielami zainteresowanymi przystąpieniem do programu Erasmus +, który wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowy Comenius.

podsumowanie Comeniusa (2)