01-04-2023r. |
Imieniny obchodzą: Grażyny, Hugona, Teodory

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » Archiwum 2016 - 2017 » Happening – problem „niskiej emisji”

Happening – problem „niskiej emisji”

10-12-2016

„Niska emisja-palący problem”- pod takim hasłem w  czwartek 17 listopada 2016r. odbył się  w Smardzewicach happening, zorganizowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczniowie pod opieką nauczycieli przeszli ulicami swojej miejscowości z transparentami, głosząc hasła i rozdając ulotki nawołujące do zaniechania spalania odpadów w przydomowych piecach.

Niska emisja to emisja szkodliwych pyłów i gazów na małej wysokości. Chodzi o emitory(kominy, samochody i inne żródła emisji) znajdujące się na wysokości nie większej niż 40 m, zwykle jest to pułap do 10 metrów. Właśnie dlatego zjawisko to jest tak szkodliwe. Zanieczyszczenia, które trafiają do powietrza na tej wysokości, gromadzą się nad terenem, z którego pochodzą, zazwyczaj są to miejsca zwartej zabudowy mieszkalnej. Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób umiera przedwcześnie na choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza. Niska emisja powoduje liczne choroby nie tylko układu oddechowego, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc i nowotwór płuc, ale także niesie wiele innych grożnych konsekwencji dla całego organizmu. Choroby, które kiedyś były rzadkie, obecnie stały się powszechne. Abyśmy mogli ograniczyć problem zanieczyszczonego powietrza w Polsce, konieczne jest współdziałanie wszystkich- nie tylko tych sprawujących władzę, lecz także osób prywatnych. To od naszych codziennych decyzji w dużej mierze zależy, czy powietrze w okolicy jest czyste, czy nie.

Happening był jednym z działań organizowanych w ramach realizacji programu „Weż oddech” którego inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach tego programu uczniowie między innymi uczestniczyli w lekcjach dotyczących problemu niskiej emisji, przeprowadzali doświadczenia  w terenie sprawdzające stan czystości powietrza w swojej okolicy, przeprowadzali diagnozę dotyczącą świadomości mieszkańców Smardzewic w zakresie wpływu niskiej emisji na dobrobyt w miejscowości. Zdobytą podczas realizowanych działań wiedzą, uczniowie mogli podzielić się z rodzicami uczniów podczas szkolnych zebrań.

W bieżącym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, z którego wynika, że 33 z 50 europejskich miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu to miasta polskie. Każdego dnia wdychamy ok. 16 kg powietrza, które wywiera szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i życie! Mamy więc nadzieję, że działania uczniów w zakresie przeciwdziałania niskiej emisji, przyczynią się do polepszenia choć w niewielkim zakresie stanu powietrza w miejscowościach w których mieszkamy.

dsc06679 dsc06682 dsc06684 img_20161117_120339_1