30-05-2023r. |
Imieniny obchodzą: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » Archiwum 2018 - 2021 » Drzewo Niepodległości już rośnie

Drzewo Niepodległości już rośnie

10-10-2018

 

„Rok dla Niepodległej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smardzewicach” .

Baczni obserwatorzy mogli zauważyć w tym tygodniu, że w eksponowanym miejscu w szkolnym ogrodzie pojawiło się nowe drzewko. To cis, który posadzony w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez uczniów i leśników w ramach realizacji projektu „ Rok dla Niepodległej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smardzewicach”.

Wspólnie z panem leśniczym Tomaszem Rogaczewskim z Nadleśnictwa Smardzewice zdecydowaliśmy się na ten gatunek w nawiązaniu do najstarszego drzewa rosnącego w naszym kraju, a mianowicie cisa w Henrykowie w województwie dolnośląskim, który według różnych szacunków może mieć około 1200- 1250 lat. Mamy nadzieję, że ten posadzony w poniedziałek 1 października 2018 r.  przez uczniów klasy II a i II b szkoły podstawowej  będzie również długowieczny. Uczniowie obiecali, że będą się o niego troszczyć. Wiedzą już, że las rośnie długo, potrafią oszacować wiek drzewa i rozpoznać drzewa jednodniowe oraz jak należy się zachować w rezerwacie przyrody.

Obok drzewa umiejscowiono kamień z tabliczką ufundowaną przez Nadleśnictwo Smardzewice upamiętniający 100. Rocznicę odzyskania niepodległości.

Przypominamy o możliwości przynoszenia i udostępniania pamiątek rodzinnych sprzed stu lat, niekoniecznie bezpośrednio związanych z Dniem  Niepodległości na wystawę organizowaną przez szkołę i Gminną Bibliotekę Publiczną w Smardzewicach.