21-09-2023r. |
Imieniny obchodzą: Jonasza, Mateusza, Hipolita

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » Archiwum 2017-2018 » Doświadczalna lekcja chemii

Doświadczalna lekcja chemii

04-03-2018

Pierwszego lutego odbyła się doświadczalna lekcja chemii przygotowana przez uczennice klas trzecich z pomocą pani Marty Czarneckiej. Celem lekcji było ukazanie, że chemia to nie tylko wzory i równania, ale również interesujące zjawiska. Dziewczyny ubrane w fartuchy laboratoryjne i okulary ochronne zaprezentowały kilka ciekawych i widowiskowych reakcji jak: głośne „szczeknięcie” wodoru, chemiczna ciuchcia, utworzenie pasty dla słonia, spalanie magnezu czy znikający atrament. Udowodniły również, że spalana siarka bez kontaktu z wodą może zmienić barwę oranżu metylowego. Jedną z najbardziej przykrych w zapachu reakcji było zwęglenie sacharozy za pomocą kwasu siarkowego(VI), a najbardziej widowiskową: chemiczna ciuchcia polegająca na połączeniu perhydrolu z nadmanganianem(VII) potasu, w wyniku czego nagle i gwałtownie wydzielił się dym. Uczniowie nie tylko oglądali przygotowane doświadczenia, ale sami próbowali je wykonać i odpowiadali na pytania z nimi związane. Lekcja przebiegła w pozytywnej atmosferze, na pewno zapadnie uczniom klas siódmych i gimnazjalnych w pamięci, a połączenie dobrej zabawy z nauką zaowocuje w przyszłości.