21-09-2023r. |
Imieniny obchodzą: Jonasza, Mateusza, Hipolita

szukaj:

Jesteś tutaj: Strona Główna » Archiwum 2015 - 2016 » Czwarte spotkanie w ramach programu Erasmus+

Czwarte spotkanie w ramach programu Erasmus+

04-10-2015

W dniach 13-18 września 2015 r. nasza szkoła gościła grupę 40 uczniów i 14 nauczycieli z Belgii, Bułgarii, Irlandii, Francji, Hiszpanii i Portugalii.

To już czwarte spotkanie w ramach programu Erasmus+. Wspólnie realizujemy projekt pod hasłem W objęciach Europy, finansowany ze środków unijnych, który zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu demokratycznym i przyczynia się do zrozumieniaróżnych aspektów obywatelstwa europejskiego.

Na naszych gości czekało uroczyste spotkanie powitalne z udziałem Wójta Gminy, a przedstawiały ich znane postacie, między innymi Napoleon Bonaparte czy Cristiano Ronaldo.

Wszystkie kraje partnerskie przygotowały prezentacje dotyczące problemów, które  ich zdaniem są istotne dla dalszego rozwoju Europy. Młodzi obywatele stworzyli Europejską Radę Młodzieżową i zastanawiali się, jak rozwiązać trudne sprawy. Wspólnie stworzyli prezentację w programie Scratch na  temat problemu emigrantów w Europie.

Razem wybraliśmy się też do Warszawy, by zwiedzić Sejm i Zamek Królewski, miejsca tak ważne dla demokracji. Pokazaliśmy gościom naszą okolicę: Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie czy wnętrze tamy na Zalewie Sulejowskim.

To był także czas zajęć poświęconych integracji. Wspólne sadzenie drzewek, zabawa przy ognisku, na kręgielni i strzelnicy czy żeglowanie po zalewie wzmocniły nasze wzajemne relacje i pozwoliły się przekonać, że w jedności siła.

Społeczność lokalna dołożyła wszelkich starań, by nasi partnerzy poznali polską gościnność. Spotkanie w OSP w Twardej i regionalne potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich zrobiły na nich ogromne wrażenie. Goście ze łzami w oczach opuszczali Smardzewice.

https://goo.gl/photos/gAHSXS3ax8DUYMSSA